Introduktion
Jens “JJ” Juel, sanger og mundharpespiller har siden de tidlige 80’ere været en markant frontfigur på den jyske bluesscene. Det aktuelle band JJ & The Blues Gang spiller som de forudgående bands guitar-og mundharpedrevet straightforward og sveddryppende Chicago-blues udført med respekt og kærlighed til de afroamerikanske traditioner og med en intensitet, som sjældent opleves på vore breddegrader.
Inspiration og repertoire er i vid udstrækning hentet fra Muddy Waters, Buddy Guy, Junior Wells, Sonny Boy Williamson, Eddy Clearwater m.fl. uden svinkeærinder til de mere tillempede, europæiske bluesformer.
Bandet, som udover Jens “JJ” Juel (voc og harp),tæller Jan Markfoged (gui) Anders Gram (dr) og Claus Quist (bass) har indtil videre kun mødt ros og anerkendelse fra såvel publikum som earrangører efter koncerterne, som bl.a. har fundet sted hos Aalborg Blues De Luxe, Blueskartellet, Horsens, Crossroads i Vejle, Bluesfest i Hovedgård, Aarhus Bluesforening i Casa V58, Blues Alive festival i Horsens og ikke mindst adskillige gange hos Morzybitten i Horsens samt andre mindre venues.
Her kan I se og ikke mindst høre smagsprøver fra nogle af koncerterne:
https://youtu.be/AydNDBj58Ow
Den tekniske kvalitet på nogle af klippene lader måske lidt tilbage at ønske, men til gengæld erklærer vi at der ikke er ikke er pyntet på noget og at ”What you see and hear is what you get”
Lokation