Velkommen til det nye DanskeMusikere.dk Se info
DanskeMusikere
EP'en interferens er ude nu!
Udgivelser2. juni 2026
medea

EP'en interferens er ude nu!

Medeas første EP, interferens, udkom 29. maj. EP'en er resultatet af en ritualperformance og tre års arbejde med musikken i samarbejde med Judith Parts.

Medea er et nyskabende musikalsk projekt skabt af hybridkunstneren Mette Hommel. Med en unik kombination af improvisation, sangskrivning, elektronisk musik og tværfløjte udforsker Medea grænserne for den moderne koncertoplevelse. 

Interferens er første udgivelse fra projektet og omfatter musik fra en ritualkoncert opført i 2023. Musikken fra koncerten udgives som fire satser, der hver repræsenterer et element, jord, vand, luft og ild, og personificeres igennem fortællinger om hvordan tre kvinder (jord, vand og ild) reagerer på mødet med den samme mand (luft). Musikken er baseret på droner og loops, og opføres med stemmen, tværfløjte og elektroniske effekter.

Musikken er mixet og mastereret af Judith Parts.

EP’en repræsenterer den mere eksperimenterende side af projektet lydmæssigt, og indeholder et rent instrumentalværk. På den måde er den repræsentativ for koncertoplevelserne, der indeholder længere improviserede instrumentalstykker ind imellem sangene.

Oprettet 2. juni 2026